הגרף שמספר על נפילתו של השקל

דברו איתנו
  1. מחקר חדש של ענקית פלטפורמת ניהול מט"ח לעסקים, okoora מסכם את המתרחש בשוק המט"ח בישראל ובעולם מאז תחילת השנה

  2. בין הממצאים : השקל נסוג אל מול סל המטבעות כולו, ולא רק מול הדולר והאירו והפך למטבע תנודתי מאד ביחס לסביבת המטבע העולמית.

  3. בהשוואה בין האירו לדולר, נותר הראשון מבוקש מאוד ואף הגיע לא מכבר לשיא שנתי

  4. מנכ"ל אקורה, בנימין אברהם: " בחינה מעמיקה של שוק המט"ח העולמי מגלה כי 2023 מתאפיינת בראש ובראשונה בתנודתיות-במצב כזה המשקיעים הבלתי מנוסים, אשר לא גידרו מפסידים כסף-אך זה אינה גזירת גורל ויש חשיבות לגידור על מנת לחזק פוזיציות."

  5. ובאיזה יום היה נפח המסחר במט"ח הגדול ביותר?

שוק המט"ח הוא השוק הפיננסי הגדול בעולם בו נסחרים טריליונים מדי יום. הוא הנזיל ביותר מבין כל השווקים בעולם הפיננסי וכמעט כולם משחקים ומשתתפים בו.

מחקר חדש של חטיבת המחקר של אקורה, מפלטפורמת ניהול מטבע החוץ לעסקים הגדולות בעולם, בחן  את שוק המט"ח העולמי תוך התמקדות במצבו של השקל אל מול מטבעות אחרים ברבעון הראשון של שנת 2023. הנתונים אינם מעודדים, שכן המחקר  מצביע עד כמה נסוג השקל אל מול סל המטבעות עצמו.

נכון ל-30.3 היום האחרון של הרבעון הראשון של השנה, טיפס הדולר  מתחילת השנה בכ-2% אל מול השקל. מאז עוד הספיק השקל להיחלש. אך בעוד רוב התקשורת מסקרת את היחס של שער הדולר אל מול השקל , התבוננות מעמיקה יותר תגלה כי השקל נחלש הרבה יותר אל מול מטבעות אחרים כל למשל נכון לסוף החודש שעבר היורו קפץ  ב-3.8 והפאונד זינק ב-4.2%.

חודש אפריל גם הוא לא בישר טובות. בימי חול המועד פסח נחלש השקל באופן משמעותי אל מול המטבעות הזרים-נכון לסיום חול המועד התחזקו האירו, הליש"ט  והפרנק השוויצרי במעל ל־6%  

"בעבר ולאורך זמן רב, השקל היה מבין המטבעות החזקים בעולם. אבל  הסיפור הזה השתנה בשנה האחרונה, וביתר שאת בחודשים האחרונים. כלומר, השקל נסוג אל מול סל המטבעות כולו, ולא רק מול הדולר והאירו" מסביר מנכ"ל אקורה, בנימין אברהם .

המשתתפים העיקריים במט"ח הם בנקים מרכזיים, בנקים מסחריים, בנקי השקעות, קרנות גידור וסוחרים קמעונאיים אחרים. לכל אחד מהם יש אינטרס אחר בשוק המט"ח והם לעיתים מאזנים אחד את השני. כך למשל, הבנקים מרכזיים משתמשים במטבע חוץ כדי להתאים את ההיצע והביקוש של המטבע שלהם ולשמור על יציבות שער החליפין. בנקים מסחריים משתמשים בשוק המט"ח כדי להקל על סחר והשקעות בינלאומיות. יבואנים ויוצאנים  לעומתם משתמשים מצדם במטבע חוץ כדי לנצל את התנודות במחירי המטבעות כדי להרוויח.

ואכן, הנתונים העולים מהמחקר חשובים גם ליצואנים- אך במצב היום,  ולאור חולשת השקל, הנותנים חשובים בעיקר ליבואנים. יבואנים מסתכלים אחורה על פרקי זמן קצרים יותר (שנה, מספר חודשים) כשהם באים לבחון אם השער אטרקטיבי עבורם או לא. בשוק הישראלי יש ליבואנים הרבה כח-מיקוח ומה שבדרך כלל מציק להם הם שינויים חדים ופתאומיים שמובילים לפיחות השקל (כמו שאנחנו חווים עכשיו).

לא פחות מעניינת היא השוואה בין הדולר אל מול המטבעות האחרים בעולם: שנת 2022 הייתה שנה בה הדולר התחזק מאוד- כך למשל,  התחזק הדולר מול היין היפני אשתקד ביותר מ- 13%.  החודשים האחרונים היו דרמטיים וביטאו שינוי מגמה כאשר הדולר דווקא הפך לאחד המטבעות החלשים. יש סיבות רבות לשינוי: הריביות בין המטבעות, האינפלציה שהרימה ראש, נתוני התעסוקה בארה"ב  ומצבו של הצרכן האמריקאי. ברמה השוואתית נראה כי בחודשים האחרונים האירו הינו מטבע   מבוקש הרבה יותר מהדולר  וזאת בהתחשב בציפיות בשוק שהבנק האירופאי ימשיך להעלות את הריבית למשך זמן רב יותר מאשר הפד האמריקאי. בסה"כ האירו והיין היפני והתחזק מול הדולר  בכ-2.5% מאז תחילת השנה

המחקר של אקורה מציג את הסטיות תקן של הדולר והיארו אל מול השקל ושל המטבעות מול עצמן. סטיות התקן הגלומות מציעות על סיכון השוק שאותו תופסים המשקיעים בכל הנוגע לשערי החליפין, או את פוטנציאל השינוי שלהם. כלומר במילים אחרות, סטית התקן היא אינדיקטור הכמעט יחידי למידת התנודתיות הצפויה שמייחס השוק לשערי החליפין, מתחילת 2023 הסיכון הספציפי של השקל עלה באופן מובהק והמרווח נהיה גבוה מאד (4%-3%). כלומר, השקל נהיה מטבע תנודתי מאד ביחס לסביבת המטבע העולמית.

גם בין שער הדולר והאירו ניתן לזהות תנודתיות. זאת האחרונה התחילה כבעיות ייחודיות לשוק האמריקאי אך אירופה לא נותרה מאחר וגרמה לדאגות לגבי היציבות הכלכלית העולמית. נראה כי הכוחות שתמכו בדולר האמריקאי  התחילו לדעוך  למרות שמדובר לכאורה עדיין על ירידה שאינה משמעותית, התקופה הזאת בה הפד האמריקאי נלחם באינפלציה, יש לבצע גידורים שערי המטבע, במיוחד עבור המשקיעים והסוחרים הפחות מהירים

כמו כן בדקו באקורה, את נפחי המסחר  היומיים נתוני המסחר  של מט"ח/שקל מול מערכת הבנקאות על פי הנתונים ב- 6.3.2023 הסתכם נפח מסחר של 21,567 מיליוני דולרים ואילו ב-6.4 הסתכם נפח המסחר ב-22 מילוני דולרים בלבד.

על מנת למנוע הפסדים של יבואנים או יצואנים מפני תנודות מסחר פתחו באקורה  את פלטפורמה Automated Business Currency Management . בפלטפורמה אלגוריתמים חכמים שמנטרים בזמן אמת את סביבת השערים, מתריעים מפני איומים וסכנות או הזדמנויות לפעולה. כמו כן מציעה אקורה כלים מובנים וקלים לשימוש האפשריים לבנות מדיניות גידור, שערוך עסקאות הגנה ועוד- "המטרה שלנו היא לאפשר לכל הסוחרים גם הקטנים ביותר לבצע פעולות גידור על מנת להגן על כספם" אומר אברהם, "לכן אנחנו מפעילם פלטפורמה אשר נותנת מענה כולל לעסקים קטנים ובינוניים לניהול כל הצרכים העסקיים שלהם בפעילות מט"ח. אנחנו גאים שהפלטפורמה שלנו היא היחידה בעולם שנותנת מענה הן לצד התפעולי של מסחר במטבע חוץ ומצד שני כלי ניהולי חכם שמסייע בטיפול הנובעים מסיכוני מטבע. 

דברו איתנו

אולי יעניין אותך

אולי יעניין אותך

תפריט נגישות

רוצה לדבר איתנו ולהבין איך אוקורה חוסכת לך כסף?

קבע שיחה קצרה כדי שנוכל לדבר