עידן חדש: לא רק הבנקים מרוויחים ממטבע חוץ

דברו איתנו

הבנק לכאורה נחשב למקום האידאלי לבצע את כל פעולות המט"ח שלכם. אבל המציאות שונה בתכלית: מעבר לעמלות הגבוהות, הרי שהזמן שנדרש מכם לעבודה מול הבנק וחוסר הנוחות מאי השוויון בעמלות יכול לייצר תסכול גבוה. ועל הקורספונדנט שמעתם? גם האלטרנטיבות האחרות בשוק לא יותר טובות. אז מה עושים? לokoora הפתרונות

 

כאשר נשאל אדם מן הישוב היכן כדאי לבצע את פעילות המט"ח שלו? מרבית המשיבים יענו ב"בנק". הרי אלו נחשבים למקום הכי בטוח ואמין לרכישת מטבע זר. אלא שבחינה מדוקדקת יותר של הנושא, תגלה שזאת לא תמונת המצב בפועל: בטח אם אתם מנהלים סכומים גבוהים יותר של מטבע חוץ ורגישים לתנודות מהותיות בשערי מטבע החוץ. אמינות ובטיחות הם פרמטרים חשובים וראשונים במעלה -אבל בעידן הנוכחי ניתן להשיג אותם גם באפיקים אחרים: זולים יותר, משתלמים יותר ונוחים יותר.

יש לכך כמה סיבות: הסיבה הראשונה והידועה היא העמלות. הבנקים בישראל לוקחים עמלות גבוהות-יתרה מכך,  באופן כללי ניתן לטעון כי אין כמעט גוף שהעמלות על פעילותו כה גבוהות, בטח בכל הקשור למט"ח, כמו הבנקים. כמה הן גבוהות? זה כבר תלוי בבנק שלכם, ביכולת ניהול המשא ומתן שלכם ובעוד משתנים רבים שניתן לסכמם בשני מילים: כאב ראש.

כאנשי עסקים המוכרים לצורך העניין סחורה בארה"ב והתנהלותכם בדולרים, אין דבר אשר יותר יעצבן אתכם מאשר לראות את הפער שאתם משלמים בין השער שהבנק מציע לכם לשערים שתוכלו להשיג מערוצים אחרים, אפילו בנקים אחרים. הפערים יכולים להיות משמעותיים מאוד.

הסיבה השנייה זה חוסר השקיפות בין הלקוחות- ככל שאתם לקוחות וותיקים יותר ויש לכם יותר כסף בחשבון, כך יהיה לכם קל יותר להשפיע על התעריפים. הבעיה  שרובנו לא מחזיקים חשבונות של מיליארדרים ולכן בהחלט ייתכן ואתם משלמים עמלות גבוהות יותר מהמתחרים. האם זה הוגן? לא ממש. מלבד זאת,  הצורך לרוץ בין הבנקים, להשוות ולהתמקח גוזל לא מעט זמן -שהבנקים יודעים שאין לכם ולכן העמלה שלכם תמיד תהיה גבוהה יותר ממה שאתם אמורים לשלם בפועל.

יש עוד מושג שחשוב שתכירו”:הקרוספונדנט” ) ( Correspondent-בנק מתווך אם תרצו. אם אתם מבצעים העברות במטבע לא מקומי כגון: דולר ארה"ב לאירופה, אירו לארה"ב, דולר לרופי וכד', הכסף מועבר על ידי מספר קורספונדנטים (בנקים כתבים) הגובים כסף בגין השירותים השונים כאלה. לא משנה אם אתם  מבצעים העברות במטבע חוץ, סולקים שיקים במטבע חוץ אתם משלמים עמלה, שמרבית הפעמים עלותה אינה שקופים לצרכן  והוא אינו יודע את שיעורה עד גמר  ביצוע הפעולה.

אם כבר מדברים על העברות במטבע לא מקומי, חשוב לזכור גם שהבנקים בישראל לא פעם סגורים כאשר מתנהל המסחר במטבע שאינו השקל -כך שיכול להיות שבזמן שאתם צריכים את הבנק, הוא בכלל סגור.

גם לחשבון מט"ח יש לא מעט חסרונות:  אם בסוף אתם כצרכנים ממירים  הכול לשקלים אין זה משנה אם תפתחו חשבון מט"ח או לא. יתרה מכך השאלה אם כדאי לפתוח חשבון מט"ח או לאו תלויה קודם כל בבנק עצמו ובדיוק כמו כל חשבון אחר,  גם בחשבון מט"ח יש לדאוג להקטנת העמלות. כך שעלינו להיכנס למשא ומתן מול הבנק. מלבד זאת יש  עלויות נסתרות נוספות של חשבון המט"ח — שבגללן אין לדעת כמה נשלם על המרה -אבל תסמכו עלינו שזה לא מעט.  בתשעת החודשים הראשונים של שנת 2022  הסתכמו ההכנסות של חמשת הבנקים הגדולים מהפרשי שער בהמרות מט"ח ב–1.1 מיליארד שקל, עלייה של 22% ביחס ל–2021. ההכנסות מסעיף זה מצטרפות להכנסות נוספות שנבעו מעמלות המרת מט"ח, שאינן מפורטות בנפרד אלא כחלק מעמלות ניהול חשבון.

אז מה האלטרנטיבה?  אוקורה מפעילה מספר מנועים כמו 'מנוע תשלומים יוצאים' המאפשר לשלוח כספים, בכל מטבע כמעט לכל אזור בעולם, גם יעדים המוכרים וגם ליעדים 'אקזוטיים' או 'מנוע תשלומים נכנסים' שמאפשר לקבל כספים מכל נקודה בעולם לחשבון שנפתח על שם הלקוח באזורים שונים בעולם באפס עמלות.

בנוסף פיתחה אוקורה גם 'מנוע המרות מטבע' שמחבר את הלקוח למיטב חדרי העסקאות והבנקים ומאפשר בזמן אמת להשיג את התנאים הטובים ביותר לכל עסקת המרה, בכל מטבע ובכל סכום. והפלטפורמה כוללת יכולות תפעוליות נוספות כמו ניהול ספקים ומוטבים, פורטל משלמים וספקים, שיתוף עובדים ועוד.

העובדה שאוקורה מחוברת ישירות למסלקות ולבנקים והיא בעלת טכנולוגיה המבוססת על בינה מלאכותית  אשר שומרת על הלקוח מפני תנודות בשערי מטבע תוך זיהוי הזדמנויות יוצרים כלי חזק מאוד לכל לקוח עסקי שעובד עם מט"ח ובסחר חוץ. ללא ספק בעידן המודרני הפתרון של אוקורה הוא היעיל ביותר, הפשוט ביותר וגם הזול ביותר.

 

דברו איתנו

אולי יעניין אותך

אולי יעניין אותך

תפריט נגישות

רוצה לדבר איתנו ולהבין איך אוקורה חוסכת לך כסף?

קבע שיחה קצרה כדי שנוכל לדבר