15 עובדות מעניינות שלא ידעתם על מטבעות זרים

דברו איתנו

כמה עולה להנפיק כסף, מה השטר הדולרי הכי גדול שהודפס, למה לאירו נתנו את שמו ואיך מריח כסף?

 

מקוריות

השם "האירו" נבחר בשנת 1995 על ידי ישיבת המועצה האירופית במדריד. הסמל € מבוסס על האות היוונית אפסילון (Є)- האות הראשונה במילה "אירופה". 2 הקווים המקבילים בסמל מסמנים יציבות.

לא למהר ולפרסם

הנציבות האירופית הינם הבעלים הרשמי בכל הנוגע לזכויות יוצרים על סמל האירו. במקרים מסוימים, משרד הקניין הרוחני של האיחוד מסכים לרשום לוגואים מסוימים המכילים את סמל האירו. אז אם יש לכם רעיון מספיק יצירתי ושונה מסמל היורו הרשמי- המשרד לקניין הרוחני הוא הכתובת עבורכם.

כאן זה לא אירופה

יש טריטוריות גם מחוץ לאירופה שאימצו לעצמם את מטבע האירו-כמו למשל האיים הקנריים (השייכים לספרד) גִיאָנָה הצרפתית הממוקמת בחוף הקריבי של דרום אמריקה  או האיים האזורים ואיי מדיירה השייכים לפורטוגל. דרך אגב גם אנדורה, מונטנגרו, מונקו, סן מרינו והוותיקן אימצו את מטבע האירו למרות שאינן חלק מהאיחוד האירופאי.

לא עדיף זהב?

את שטרות הדולרים (כנייר) החלו לייצר רק ב-1862. לפני כן, במחזור הפיננסי היו רק מטבעות זהב וכסף. הסיבה? האבות המייסדים פשוט לא סמכו על כספים העשויים מנייר, אז הם לא אישרו את שימוש בהם. רק החלטה של הקונגרס מאותה שנה אישרה להדפיס כסף ולהכניסו למחזור קבוע.

אינפלציה?

עלות הנפקה של שטר אחד של דולר עומדת על בערך כ-6 סנט  (יש אינפלציה-פעם זה עלה פחות). עלות ההנפקה של שטר של מאה דולר עולה על 14 סנט.המצחיק ביותר?  עלות הייצור של פני אחד הוא 2.1 סנט: כלומר עלות היצור גדולה משווי המטבע.

עודף מ-10,000 דולר

השטר הדולרי הגדול ביותר של שהונפק אי פעם למחזור היה השטר של 10,000 דולר. ב-14 ביולי 1969, הודיעו הפדרל ריזרב ומשרד האוצר האמריקאי כי שטרות כסף בערכים של 500, 1,000, 5,000 ו-10,000 דולר יוצאו משימוש עקב חוסר בביקוש. רק לחשוב על מוכר המכולת שצריך להחזיר עודף…

הימים העליזים

ב- 13 באוקטובר 1983 סערה מדינת ישראל.  ידיעות אחרונות פרסם כי משרד האוצר מתכנן להצמיד את כל המשק לדולר. או במילים אחרות, להפוך את הדולר למטבע חוקי לצד השקל, כמטבע עובר לסוחר. כמו כן, הוצע להצמיד את השכר לשער החליפין, כדי שהמעסיקים יבינו שפיחות לא יעזור להם. ראש הממשלה דאז, יצחק שמיר, התנער מהתוכנית בעקבות הביקורת הציבורית ושר האוצר יורם ארידור, אשר הגה את התוכנית התפטר.

איך מריח כסף?

על  שטר של 5,000 ין יפני מוטבע הציור "פרחי הקקיצובאטה"-המקבילה היפנית לאירוסים. הציור הוא מעשה ידיו של הצייר הנודע, אוגטה  קורין, שעל שמו קרוי סגנון הציור "רינפה".

לחיות כאילו אין מחר

לפי הבנק של יפן, אורך החיים הממוצע של שטר של 10,000 ין הוא כ-4 – 5 שנים. בשטרות של 5,000 ין ו-1,000 ין נעשה שימוש בתדירות גבוהה יותר, דבר הגורם לבלאי מהיר יותר אשר מוריד את תוחלת החיים של השטרות לבין שנה לשנתיים. דרך אגב אורח חייו הממוצע של דולר אחד הוא 6.6 שנים ושל מאה דולר כמעט 23 שנה.

לוחם סומו

משקל המטבע של ין יפני אחד הוא גרם אחד בלבד. לשם השוואה, המטבע הכבד ביותר בשימוש הוא 50 סנט האוסטרלי השוקל  15.55 גרם. שני מטבעות של פני אחד בריטי שוקלים כמו מטבע אחד של שני פני. שני מטבעות של חמש פני בריטיים שוקלים כמו מטבע אחד של 10 פני.

פוליגלוט

בהודו 22 שפות רשמיות. כל שטר רופי כתוב ב-17 שפות שונות: אנגלית והינדית בחזית ו-15 שפות שונות בצד האחורי.

הפצצה האירנית

הריאל האיראני הוא המטבע החלש בעולם. בסוף שנת 2022 ערכם  של למעלה מ-42 אלף ריאל היה שווה כ- $1 דולר. הסיבות מן הסתם ברורות: הסנקציות המונעות מאיראן לייצא נפט לשוק העולמי וחוסר היציבות הפוליטית במדינה.

הקשישה הבריטית

הלירה שטרלינג נחשבת למטבע העתיק ביותר אשר עדיין בשימוש: המטבע כצורה של כסף הופיע עוד במאה ה-8. שטרות לירה, אשר במקור היו בכתב יד, החלו להסתובב באנגליה זמן קצר לאחר הקמת הבנק המרכזי של אנגליה ב-1694. רק בשנת ב-1971 עבר המטבע הבריטי תהליכי מודרנזיציה עם הוספת המספרים העשרוניים-כאשר פאונד אחד חולק ל-100 פני. דרך אגב מקור השם לירה אינו באנגלית אלא נובע מהמילה הלטינית  "ליברה", המתייחסת למשקל ואיזון.

סוף מעשה במחשבה תחילה

אל סלוודור הפכה למדינת הביטקוין הראשונה בעולם והפכה את המטבע הווירטואלי למטבע הרשמי שלה. עכשיו היא כנראה מצטערת על זה- שער הביטקוין צנח ומצבה הכלכלי של המדינה, שהיה בכי רע גם כך רק החמיר.

לא דם, לא יזע וגם לא דמעות

בעבר התעסקות במט"ח היה אחד הדברים המורכבים ביותר. מושגים כמו גידור ואסטרטגיות השקעה היו מונחים למטיבי לכת. ניתוחים זה דבר מפחיד וכל התעסקות בשערי מטבע הצריכה מיומנות, ידע וגם לא מעט יזע. היום ניתן לשלוח ולקבל תשלומים, להמיר מט"ח בכל מטבע ובכל סכום, להשתמש בארנק דיגיטלי, לנהל פעילות סחר חוץ מלאה, להגן מפני תנודות מטבע, לשלם משכורות במספר פעולות פשוטות. במילה אחת okoora.

דברו איתנו

אולי יעניין אותך

אולי יעניין אותך

תפריט נגישות

רוצה לדבר איתנו ולהבין איך אוקורה חוסכת לך כסף?

קבע שיחה קצרה כדי שנוכל לדבר